neděle 12. října 2008

Miss Mobile


"Interaktivní představení, v němž autor obrací pozornost k manipulativním efektům zábavního průmyslu, které přerůstají až do forem nové globálního totalitarismu. Jansa odhaluje jak soutěže typu Big Brother vulgarizují pojem demokracie tím, že každému nabízejí jeho 15 minut slávy. Jak podobné projekty ohrožují lidskou důstojnost i svobodu. V představení se stává protagonistou virtuální komunita, kterou vygeneruje performer ve spolupráci s diváky v sále pomocí běžných mediálních a komunikačních prostředků."


"Miss Mobile" - Janez Janša, La Fabrika Holešovice, 7. října 2008, festival Čtyři dny/Four Days

V půl desáté večer zazvoní mobil a kamarád se vás zeptá, zda byste si promluvili s hercem v divadle, kde právě sedí. A anglicky. Sám pořádně neví, o co se jedná. Udělali byste to?

Helena a Jana na to měly a Janez Janša s nimi přes mobil rozjel před diváky téměř hodinovou show. Během hovorů zatím v pozadí malíř maloval kečupem a majonézou jejich potréty. Na konci diváci hlasovali a vítězka se stala Miss Mobile...Mělo-li být smyslem představení to, co bylo napsáno v programu, tak to podle mého názoru autorovi v Praze trochu nevyšlo. Ač se snažil, nepodařilo se mu účastnice přimět k tomu, aby řekly nebo udělaly něco nedůstojného nebo trapného, ani během rozhovorů ani v závěru při vyhlášení "vítězky" a její odměny...
Byla to "jen" dobrá zábava.

Další video z představení: http://www.youtube.com/watch?v=GjUbZDVVCdc

Žádné komentáře: