pátek 27. července 2012

První dojem z Horského lva

Mac OS 10.8 alias Mountain Lion mám nainstalovaný. Je to můj pracovní nástroj a pracuji a nemám čas ho podrobně zkoumat, tak jen první dojmy:

  • Upgrade z 10.7 - bezproblémový. Vyžaduje sice stáhnout 4.3GB dat po síti, což může narazit na FUP, ale návody na vytvoření instalaček na flashdisku se vyskytují na síti ve velkém množství, nelze je nenajít.
  • Kompatibilita aplikací - podle očekávání nefungují pluginy do Mailu, ale jediné opravdu důležité, co mi neběží, je bohužel VMware Fusion verze 3. Zatím mi slouží 30-denní trial verze 4, ale bude nutné buď čtyřku koupit nebo rozběhat W7 pod VirtualBoxem.
  • Gatekeeper - důležitá novinka, daleko víc než změny "tlačítko xyz vypadá jinak". Defaultně je nastavený na "povolit aplikace stažené z Mac App Store a od známých vývojářů" a překvapivě ničemu nebrání. Aplikaci "od neznámého vývojáře" jsem zatím potřeboval spustit jen jednu a jde to jednoduše - kliknout na ni pravým tlačítkem a vybrat "Otevřít" v menu. Systém se zeptá, jestli ji opravdu chci otevřít (pro jistotu 2x) a pak ji spustí.
  • Soukromí - systém nově hlídá přístup aplikací ke kontaktům a vyžádá si pro ně souhlas (u mě třeba pro Adium). Hodnotím kladně.
  • Twitter - je hlouběji integrovaný do systému - na různých místech je nabídka "sdílení", která zahrnuje možnost poslat i přes Twitter - třeba v Safari nebo v Oznamovacím centru. Dále umí systém podle e-mailů a telefonních čísel v kontaktech dohledat na Twitteru jejich fotky a jména a doplnit je ke kontaktům. Neodvážil jsem se použít - znamenalo by to, že seznam e-mailů a telefonů z mých kontaktů se pošle po netu bůhví kam. Každopádně na to systém upozorňuje. Apple slibuje, že během roku zaintegruje stejným způsobem do systému Facebook.
  • První dojem - pár nedotažených detailů. Jako příklad uvádím okno, které se mi ukázalo při prvním spuštění Safari. Záložky jsem měnit nechtěl a netuším, co tím chtěl autor říct. Bohužel mi to připomíná jiný operační systém.

Žádné komentáře: