úterý 31. května 2011

Mobile Sharing Dock od Vodafone

Mobile Sharing Dock
Mobilní operátoři nabízí pro připojení k Internetu USB modemy. Jsou to šikovná zařízení pro připojení notebooku nebo stolního počítače k Internetu. Ale jak je využít k připojení více počítačů najednou nebo zařízení, které USB port vůbec nemá?
Jedna možnost je vysdílet Internet z počítače, ke kterému je USB modem připojený. To má ale podstatnou nevýhodu - počítač musí stále běžet, jinak Internet není.
Vodafone má nyní ve své nabídce šikovnou krabičku Mobile Sharing Dock. Prezentuje ji jako krabičku, do které stačí zasunout USB modem a která vysdílí připojení k Internetu pro více počítačů přes WiFi a to bez jakéhokoliv nastavování.

Jak to v praxi funguje?

  • koupíte si Mobile Sharing Dock a USB modem
  • do docku zasunete USB modem, připojíte mu napájení a zapnete ho
  • za chvíli se objeví WiFi síť, do které si můžete připojit počítač. Jméno sítě a heslo najdete vytištěné na samolepce na spodku docku.
  • při prvním pokusu o přístup na nějakou www stránku se místo ní objeví formulář, přes který zadáte PIN od SIM karty a pak už připojení k Internetu funguje tak jak má. PIN se zadá jen po prvním zapnutí, dock si ho už pamatuje.


Zadání PIN


Co ještě to umí?

Mobile Sharing Dock toho ale umí výrazně víc. Je to v podstatě normální malý domácí router/firewall. Kromě WiFi má i ethernetový konektor - můžete k němu připojit počítač i kabelem (nebo víc počítačů přes switch). Přes webové rozhraní ho můžete bohatě konfigurovat - změnit SSID WiFi sítě, heslo, šifrování (defaultně používá WPA), má jednoduchý firewall.
Mělo by být možné k němu přes USB připojit kromě modemu i pevný disk, který umí vysdílet.
Pro případ problémů má resetovací tlačítko, kterým je možné se vrátit k základní konfiguraci (a heslu vytištěnému na samolepce).

Možnosti využití

Jste koupí tohoto zařízení uvázáni na Vodafone?

Ne. Do kombinace Vodafone Mobile Sharing Dock a Vodafone USB modem jde zasunout SIM karta od O2 a zařízení si s tím poradí - po drobné změně nastavení (a PINu) se připojí k Internetu přes síť O2. Vodafone sice prodává zařízení dotované spolu s datovým tarifem na určitou dobu, ale po uplynutí této doby je možné vyměnit SIM a připojit se přes jiného operátora. Nebo - podle podmínek Vodafonu - je možné přestat používat jeho služby dřív a doplatit celou cenu zařízení.

Závěr

Mobile Sharing Dock se dá použít pro připojení více počítačů k Internetu přes mobilní síť najednou. Zařízení samotné má malou spotřebu, nepotřebuje prakticky konfiguraci ani údržbu. Jelikož se další zařízení připojují přes Ethernet nebo přes WiFi, nemusí být na nich žádné ovladače.
Výhodou Docku také je to, že ho nemusíte mít přímo u počítače, ale můžete ho dát na jakékoliv místo v dosahu WiFi, kde je dobrý 3G signál (třeba na půdu).

3 komentáře:

Anonymní řekl(a)...

Zdravím,

chtěl bych se zeptat jak mám nastavit tento modem R101, aby mi fungoval internet od O2 již na tom koumám nějakou dobu a furt se mi to nepodařilo. Díky moc za pomoc

Vladimír Horák řekl(a)...

Teď to zařízení nemám po ruce a z hlavy si to nepamatuju... jedině zkontrolovat, jestli je jako APN nastaveno "internet"? Podívám se na to během víkendu.

Anonymní řekl(a)...

Zdravím, už jsem na to příšel - stáhl jsem novej Firmware a už to fachá - nechtělo se to spojit s dodávaným usb modemem od Vodafonu - již funguje.