sobota 7. listopadu 2009

Word 2008 je pekelná věc

Office 2008 pro Mac je tak trochu zvláštní software. Používám ho hlavně kvůli datové kompatibilitě se světem Windows. Občas mě dokáže neuvěřitelně vytočit.

Přestože by se podle čísla "2008" v názvu mohlo zdát, že jde o vylepšený Office 2007, není tomu tak. Podle mého názoru jen Microsoft potřeboval marketinkově zamaskovat skutečnost, že novou verzi Office pro Macintosh vydal s ročním zpožděním oproti verzi pro Windows.

Problémy s přenositelností Wordových dokumentů mezi různými verzemi Wordu ve Windows jsou dobře známé, problémy s přenositelností Wordových dokumentů mezi Macintoshem a Windows zná vzhledem k menšímu rozšíření Macintoshů míň lidí, ale o to víc nervující zážitky to jsou. Poslední verze Wordu 2008 pro Macintosh je v tomto ohledu hodně vylepšená a přenositelnost dokumentů mezi Macem a Windows je už bezproblémová - můžete dokument editovat střídavě Wordem 2007 a Wordem 2008 a je to v pohodě.

Každý asi přirozeně předpokládá, že Microsoft Office pro Windows a pro Macintosh budou mít stejné jádro a budou se lišit jen uživatelským rozhraním upraveným na míru konkrétního operačního systému. Že vývojáři udělají a odladí verzi pro Windows a pak to jen přeloží pod Mac OS X. Tak to také neplatí. Office pro Windows a Office pro Mac vyvíjí pravděpodobně dvě různé skupiny lidí paralelně a odlišnosti jsou poměrně velké. Osobně bych řekl, že verze pro Windows je v současnosti o pěkný kus dál co se týče schopností a uživatelského rozhraní. Bohužel.
V čem zhruba se verze pro Windows a pro Mac liší:
  • Word - verze 2008pro Mac vypadá co se týká uživatelského rozhraní jako verze 2003 pro Windows. Kompatibilita na úrovni datových souborů ok. Překopírujete soubory z Windows na Mac a pracujete.
  • Excell - to samé
  • Outlook - ve verzi pro Mac je místo Outlooku program jménem Entourage. Funkčně zhruba to samé, vnitřek odlišný. Obojí se domluví s Exchange serverem. Bez Exchange serveru Outlook uchovává všechna data (maily, kontakty, položky kalendáře...) v jediném souboru s příponou .PST. Ten soubor je možné přenést na jiný počítač a otevřít v jiném Outlooku, zazálohovat... Entourage s .PST pracovat neumí, data si uchovává v úplně jiném formátu.
  • Power Point - nepoužívám, nevím
  • V Office pro Mac pak ještě najdete Microsoft Messenger a tím to končí, nic dalšího ve verzi Office pro Mac není.
A teď příklad toho, čím mě Word 2008 dokáže vytočit:

Pro formátování dokumentu používám zásadně styly a témata. Ve Wordu 2007 se při změně tématu pěkně přeformátuje celý dokument. Ve Wordu 2008 se mi měnilo všechno kromě fontu. Font všeho zůstával vždycky defaultní - Times New Roman.
Všiml jsem si, že když označím všechno (Command-A) a pak ve Styles dám Clear Formatting, tak to pak začne fungovat korektně - téma se aplikuje komplet včetně změny fontů.
Takže jedna cesta jak vytvořit dokument, u kterého by šla měnit dokonale témata, by byla: vytvořit nový dokument, něco napsat (napíše se Timesem), označit, zrušit formátování, psát dál... Ale já chtěl, aby to fungovalo u nově vytvořených dokumentů rovnou.
Napadlo mě, že třeba je Times New Roman nastavený jako defautní font. I zkusil jsem zrušit nastavení defaultního fontu (menu Format / Font, vymazat jméno fontu a kliknout na Default). Nepomohlo to.
Zkusil jsem jako defaultní font nastavit jiný font - stále se všechno psalo Timesem. To už bylo divné.
I zkusil jsem typicky počítačový přístup, úplný logický nesmysl - když Word píše všechno defaultně Timesem a nechce ho pak změnit, co mu zkusit nastavit ten Times New Roman jako defaultní font? A bingo - najednou to funguje a Word používá styl písma včetně typu fontu podle nastaveného tématu!

A tohle dělá placený software, verze 12.2.1 (tedy se spoustou chyb odstraněných servis packem a několika dalšími záplatami). No není to na vraždu?

3 komentáře:

Anonymní řekl(a)...

Preferences>Edit, vypnout Match Font with Keyboard

Anonymní řekl(a)...

V tomhle Wordu jsem psal bakalarku, s tim fontem jsem mel taky problem, ale nejenom to. Napsal jsem 160 strankovej dokument, s presne rozmistenejma obrazkama apod.. Otevrel jsem to na PC a koukam ze dokument ma 162 stranek.. Nekde v pulce obrazek zabral vic mista, preskocil na dalsi stranku a cely rozlozeni dokumentu v pr..

PowerPoint a Excell jsou to samy co do provedeni, stability,spolehlivosti a kompatibility.

Jo a MS Messenger a Entourage okamzite mazat.. Mail.app

Takze Word pouzivam hlavne pro prevedeni dokumentu do PDF a nazdar, na editaci dokumentu odted uz jedine tohle:

http://www.tug.org/mactex/ zadny problemy s kompatibilitou, LaTeX se da nainstalovat na jakejkolib pocitac, vyrabi rovnou PDF, 100% spolehlivej, zdrojak to ma v TXT souboru a clovek se nestara o zbytecnosti jako u Wordu..

Jrd

vhor řekl(a)...

Na PC se svého času Word přizpůsoboval právě připojené tiskárně. Podíval se jak umí tisknout v dokumentu použité písmo a podle toho upravil velikost písma na obrazovce. Takže jsem si naformátoval pěkně dokument, přepnul se na jinou tiskárnu a ejhle - najednou dvě řádky přebývají...

Není mi jasné, proč to Windows v době TrueType a dalších fontů vektorového typu dělaly, na Applu se tohle nedělo. Asi snaha co nejvíc usnadnit připojení co možná jakékoliv tiskárny.

Prostě Word není DTP program.