pondělí 7. listopadu 2011

Betaverze knížky

Betaverze programu - známá věc. Betaverze pekla pro Billa Gatese - klasický IT vtip. Ale může být betaverze knížky?
Ve věku elektronických knih - ano. Autor ještě nemá dopsané poslední kapitoly, ale vydavatel hodí titul na trh jako betaverzi. Co na tom, že chybí úvod, jazyková korektura a poslední kapitola? Než se k ní čtenář pročte, plná verze bude jistě hotová a čtenář si ji bude moct (už pochopitelně zadarmo) stáhnout.

Jak vypadá taková chybějící kapitola v betaverzi knihy? Třeba takto:


Podstatná je důvěryhodnost vydavatele, člověk mu musí věřit, že donutí autora zbývající kapitoly opravdu dopsat...

úterý 1. listopadu 2011

Little Snitch - ochrana před trojany

Při pročítání zpráv o nových trojských koních pro Mac OS X jsem narazil na zmínku o programu, kterého se údajně jeden trojský kůň tak bojí, že když zjistí jeho existenci v počítači, raději počítač vůbec nenapadne. Zaujalo mě to natolik, že jsem si ho vyzkoušel.

Little Snitch firmy Objective Development hlídá běžící procesy a když se některý z nich pokusí komunikovat po síti, upozorní na to. Například když spustíte známého FTP klienta Cyberduck a zkusíte se s ním připojit na FTP server wuarchive.wustl.edu, vyskočí na obrazovce toto dialogové okno:


Little Snitch hlásí, že program Cyberduck se snaží otevřít TCP spojení na port 21 serveru wuarchive.wustl.edu a táže se, zda mu to má povolit nebo ne. Pokud kliknete na ano, přidá si vaše rozhodnutí do své tabulky pravidel a příště se bude řídit podle ní. Např. pokud zaškrtnete, že programu Cyberduck povolíte tcp spojení na port 21 kamkoliv a kdykoliv, přidá se do pravidel tato řádka:


Dále si přes ikonu na stavové liště můžete vyvolat průhledné okno s přehledem procesů, které právě komunikují po síti:


K čemu je to dobré? Pokud se do počítače dostane trojský kůň, bude se snažit navázat přes Internet spojení se svým "pánem" (serverem, který přes něj chce ovládat váš počítač). Program Little Snitch ho může odhalit. Pokud dvakrát kliknete na ikonu zdánlivě neškodné přílohy mailu a místo očekávaného zobrazení PDF dokumentu na vás vybafne Little Snitch s tím, že příloha se snaží po síti komunikovat s něčím v Číně, bude vám jasné, že je něco špatně.

Má to ovšem jeden háček. Program je určený pro lidi, kteří mají dobré znalosti o počítačových sítích. Vědí, co jsou zkratky IP, TCP, FTP, HTTP, HTTPS.... a vědí, jak který program komunikuje, co mu mají povolit a co naopak je podezřelé. Little Snitch obsahuje pravidla pro běžně používané programy (Mail, Safari, iTunes...), ale vytvoření pravidel pro ostatní aplikace už je na uživateli. Pokud nemá dostatečné znalosti, je pro něj Little Snitch jen podivná aplikace, co neustále s něčím otravuje. Ve světě Windows bývá funkčnost tohoto programu často zahrnuta do firewallu.
Pro síťaře jde ale minimálně o zajímavou věc. Naklikat vyhovující pravidla pro určitou aplikaci je věcí chvilky po jejím prvním spuštění a od té doby už nebude otravovat, jen o ní časem zjistíte pár dalších věcí (třeba jak často si zjišťuje aktualizace, jak a kde).

Během několika denního testování program běžel pěkně, nepůsobil žádné problémy, konfigurace a všechny výpisy jsou jasné a přehledné, nezpomaluje počítač.

Little Snitch je placený program a licence pro jednoho uživatele (může ho mít nainstalovaný na všech strojích, které používá sám, tj. např. na stolní Mac a na notebook) stojí necelých 30 Euro. Dá se ale nainstalovat a vyzkoušet v Demo modu, kdy je plně funkční po dobu tří hodin. Po třech hodinách se ale jen objeví dialogové okno, je nutné třikrát kliknout a běží další tři hodiny... Na důkladné vyzkoušení a zvážení, zda za 30Euro stojí, je tedy dost času.

pondělí 31. října 2011

Apple Store a záruka

Když Apple otevřel svůj oficiální internetový obchod i zákazníkům z České republiky, zasadil tím pěknou ránu dosavadním prodejcům. Ceny v jeho internetovém obchodě jsou totiž výrazně nižší.
Prodejci zdůvodňují svou vyšší cenu tím, že na zboží dávají dvouletou záruku, zatímco Apple jen jeden rok. Je to pravda?

Provozovatelem Apple Store pro Českou republiku je oficiálně Apple Sales International - společnost založená v Irsku, se sídlem na adrese Hollyhill Industrial Estate, Hollyhill, Cork, Irsko. Tedy firma v EU. Nemusíme se tedy starat o clo. Jak je to se zárukou?

Podle odstavce 10.1 dokumentu Zásady prodeje a refundací na webu obchodu poskytuje firma na všechny produkty záruku jeden rok:
10.1
Veškerý nový Hardware podléhá jednoleté omezené záruce na vady materiálu a provedení.
Nicméně v první větě odstavce 10.3 přiznává, že to, co vyplývá z právního řádu České republiky (nás zajímá hlavně nárok na dvouletou záruku), nemůže předchozí odstavec popřít:

10.3 Zákonná práva spotřebitele v České republice
PRO SPOTŘEBITELE PLATÍ, ŽE JEDNOROČNÍ OMEZENÁ ZÁRUKA UVEDENÁ V USTANOVENÍ 10.1 VÝŠE NEVYLUČUJE, NEOMEZUJE NEBO NEPOZASTAVUJE ŽÁDNÉ PRÁVO SPOTŘEBITELE VYPLÝVAJÍCÍ Z NESOULADU SE SMLOUVOU, JEŽ SPOTŘEBITELI NÁLEŽÍ DLE PRÁVNÍHO ŘÁDU ČESKÉ REPUBLIKY, ZEJMÉNA DLE USTANOVENÍ PARAGRAFU 499 ZÁKONA Č. 40/1964 SB., OBČANSKÉHO ZÁKONÍKU A ZÁKONA Č. 634/1992 SB., O OCHRANĚ SPOTŘEBITELE. 
To vypadá nadějně. Ale významu další věty už bohužel nerozumím:
APPLE VŠAK VYLUČUJE ZÁKONNOU A IMPLICITNÍ ZÁRUKU V ROZSAHU ZÁKONEM DOVOLENÉM A POKUD TAKOVOU ZÁRUKU NENÍ MOŽNÉ VYLOUČIT, JE TAKOVÁ ZÁKONNÁ ZÁRUKA V ROZSAHU ZÁKONEM DOVOLENÉM OMEZENA NA DOBU TRVÁNÍ VÝSLOVNĚ UVEDENÉ ZÁRUKY A NA OPRAVY ČI VÝMĚNY DLE VLASTNÍ ÚVAHY SPOLEČNOSTI APPLE. 
Zkusil jsem tedy zavolat na zákaznickou linku. Prodejce jednoznačně prohlásil, že poskytují dvouletou záruku.

Jak je to tedy?

neděle 23. října 2011

iOS 5 - AirPlay Mirroring (Zrcadlení)

AirPlay Mirroring (česky Zrcadlení) je jedna z nových věcí v iOS 5. Co dělá? Jednoduše - na obrazovce televize vidíte přesně to, co na displeji iPhonu, jako kdybyste si televizi připojili k iPhonu HDMI kabelem. Ale AirPlay Zrcadlení funguje přes Wi-Fi.
To je dobrá zpráva.
Teď ta horší: AirPlay Zrcadlení umí jen iPhone 4S a iPad 2. A k televizi musíte mít připojenou krabičku Apple TV 2.

Jak má Apple ve zvyku, nějaké menu s možností zapnout AirPlay a Zrcadlení se objeví jen v situaci, kdy má smysl. Tedy když máte iPad 2 nebo iPhone 4S a připojíte ho do Wi-Fi sítě s Apple TV. Pak uvidíte tohle:


Stačí zvolit Apple TV jako displej, zapnout Zrcadlení a rozjede se to:


Funguje to. Na televizi vidíte to, co na displeji. Bez ohledu na spuštěnou aplikaci. Funguje otáčení displeje. Přenáší se i zvuk.
Za chvíli si všimnete, že obraz na televizi má trochu zpoždění. Na horním obrázku je to vidět - na televizi je angry bird ještě ve vzduchu, na displeji už narazil do klece. Spodní obrázek, kde běží stopky, ukazuje, že zpoždění je cca jedna až dvě desetiny vteřiny:


Proti streamování videa přes AirPlay v iOS 4 srazil Apple zpoždění obrazu z jedné až dvou vteřin na jednu až dvě desetiny vteřiny, což je znatelný rozdíl. Možná právě v tom je důvod toho, že Zrcadlení umí jen iPhone 4S a iPad 2 - mají výkonnější procesor a rychlejsí Wi-Fi, než starší zařízení.
Vadí zpoždění něčemu?
Je kritické hlavně při hraní her, ve kterých se iPhone používá jako ovladač (ovládání nakláněním) a hráč sleduje ne displej iPhone, ale obraz na televizi. Hodně bude záležet na náročnosti konkrétní hry. Zhodnocení ale ponechám zkušeným hráčům :-)

pátek 21. října 2011

FlightRadar24 pro iPhone

Na letišti Praha Ruzyně dělali nějakou údržbu a přistávající letadla kvůli ní asi týden přelétala přímo nad naší střechou. Využil jsem toho k otestování aplikace FlightRadar24 pro iPhone.
Aplikace v reálném čase ukazuje pohyb dopravních letadel. U každého se dozvíte základní informace - typ letadla, leteckou společnost, odkud a kam letí. Je také možné nechat si vyhledat konkrétní let.
Aplikace patří k webu www.flightradar24.com a o tom, jak funguje a kde bere data, je možné se dočíst zde. Podle autorů je v systému cca 60% letadel. Z letadel přistávajících na Ruzyni neukazuje hlavně menší turbovrtulové typy. A pochopitelně žádná vojenská.


Zajímavá funkce aplikace je režim tzv. "augmented reality", kdy namíříte iPhonu směrem k letadlu a na displeji vidíte přes kamerku telefonu obraz letadla na obloze a u něj dopsané údaje. iPhone sám pozná, kterým směrem se přes něj díváte a to díky vestavěným čidlům - lokalizaci pomocí GPS, sklonoměru a magnetickému kompasu. Celkem to funguje, pokud jste na místě s příjmem GPS signálu, s iPhonem pohybujete hodně pomalu a vyhýbáte se větším kovovým předmětům v okolí.


Malá tečka vedle šipky s popiskem je rozsvícený reflektor letadla. Mimochodem - díky této aplikaci jsem zjistil, že přistávající letadla jsou v noci vidět na 30km.

středa 19. října 2011

Aplikace mBank pro iPhone

mBank včera vydala vlastní aplikaci pro iPhone a iPad. Je přes ni možné spravovat své účty z iPhonu příjemněji, než přes www rozhraní. Dodatečná autorizace plateb přes sms zůstala zachována.
Při prvním spuštění aplikace požádá o souhlas s používáním lokalizačních služeb, což překvapí. Nicméně je to v pořádku - kromě přístupu k účtu ještě aplikace umí zobrazit mapu ČR se seznamem obchodních míst mBanky a na ní polohu telefonu.
Další funkcí je přístup na blog mBanky (který u této instituce částečně supluje uživatelskou podporu).
Vyloženě povedené.

pondělí 17. října 2011

iOS 5 - iMessages

iOS verze 5 obsahuje novou funkci - iMessages. Trochu jsem musel bádat, na jakém principu funguje, protože Apple ji implementoval podle svého zvyku velice intuitivně, až skrytě.
První iPhone měl aplikaci Messages (v počeštěné verzi Zprávy), kterou se posílaly SMS. Po dlouhém období kritiky a posměchu stylu "je to krám, protože ani neumí posílat MMS" Apple možnost posílání MMS doplnil. Ale na rozdíl od jiných telefonů nepřibyla další aplikace, jen ve stávající aplikaci Messages se objevilo nenápadné tlačítko, přes které se k textové zprávě dala přidat fotka nebo video. Pokud tak člověk učinil, telefon zprávu odeslal jako MMS, pokud ne, poslal ji jako SMS. Člověk/uživatel telefonu ani nemusel vědět, že MMS existuje a co ta zkratka znamená. Poznal to až na měsíčním vyúčtování hovorů.
iMessages jsou v podstatě další rozšíření. Aplikace se tváří stále stejně a posíláte zprávy stále na telefonní čáslo, ale rozdíl je v tom, že pokud má příjemce zprávy také iPhone a pokud má AppleID a je zaregistrovaný u Applu, pošle mu telefon zprávu ne přes SMS/MMS, ale přes Internet. Jaký je v tom rozdíl? Podstatný - je to zadarmo. Tedy pokud máte připojení na Internet za paušál, ale to každý soudný vlastník iPhonu má.

iMessages jsou modré, SMS/MMS zelené

Každého bude zajímat jedna věc: když tedy pošlu kamarádovi XY zprávu na číslo jeho mobilu, půjde to zadarmo přes Internet nebo za to budu platit? Jak to poznám?
Jednoduše. Jakmile zadáte v nové zprávě telefonní číslo (nebo ho vyberete podle jména z adresáře), jméno se vybarví a v políčku pro text zprávy se objeví šedivý nápis. Buď se vybarví zeleně (a objeví se nápis "Textová zpráva"), nebo se vybarví modře (a objeví se nápis "iMessage").
Už při vybírání čísla z adresáře (začnete psát místo čísla jméno a jak píšete, iPhone nabízí odpovídající položky z adresáře) můžete poznat, zda je na určité číslo možné poslat iMessage - je u něj modrá značka.

iMessages jsou i na iPodu a iPadu

Další novinka - protože iMessages chodí přes Internet, mohou se posílat (a přijímat) i na iPodu Touch a na iPadu, které mají jen Wi-Fi a nemohou posílat SMS. iOS 5 pro tato zařízení obsahuje stejnou aplikaci Messages, jaká je na iPhonu. Rozdíl je v tom, že chcete-li poslat zprávu na toto zařízení, musíte místo telefonního čísla zadat AppleID příjemce (jeho e-mailovou adresu).
Na AppleID (e-mailovou adresu) jdou posílat zprávy i na iPhone, pokud si ji jeho vlastník přidá v "Nastavení/Zprávy/Přijímat na".

Nespěchejte

Když si iMessages aktivujete ("Nastavení / Zprávy / iMessage" - budete dotázáni na své AppleID a heslo), zřejmě chvíli trvá, než se ta informace rozšíří. Může se stát, že vaše zpráva odcestuje jako iMessage, ale odpověď přijde jako SMS nebo MMS.

V čem se iMessages liší od ICQ, Jabberu a dalších IM systémů? V tom, že se nemusíte starat o nějakou registraci, přidávání kontaktů a jejich autorizaci, stačí znát telefonní číslo a pošlete zprávu. A když budete mít štěstí, půjde zadarmo přes Internet.

Už delší dobu existuje víc podobných aplikací, které umí totéž a také využívají telefonní číslo jako jednoznačnou identifikaci člověka. Řada z nich navíc existuje i ve verzi pro Android, Symbian..., takže si můžete psát i s majiteli telefonů jiných značek. Mně osobně se na tomto systému nelíbí jedna věc. Jelikož je založený na telefonních číslech, musí aplikace vyluxovat z mého adresáře seznam jmen a telefonních čísel a poslat ho kamsi na server autora aplikace, což mi trochu vadí. Navíc aplikace se o tom nikde nezmiňuje a nikde se člověk nedočte, co s jeho osobními daty hodlá autor dělat.

neděle 16. října 2011

iOS 5 - Synchronizace iPhone přes WiFi

Od iOSu verze 5 už není nutné iPhone připojovat kvůli zálohování a synchronizaci hudby/videa/aplikací/fotek apod. k počítači kabelem, umí sychronizaci přes Wi-Fi. 
Jak ji zprovoznit:
  1. připojit iPhone USB kabelem k počítači jako obvykle, spustit iTunes
  2. až se iPhone objeví v iTunes, kliknout na něj a na úvodní stránce (Souhrn) v sekci Volby zaškrtnout "Synchronizovat s tímto iPhonem přes Wi-Fi:
  3. kliknout v iTunes na tlačítko "Synchronizovat" neboli ještě jednou sesynchronizovat iPhone přes kabel
Od této chvíle se iPhone objeví v iTunes vždy, jakmile se připojí do stejné Wi-Fi sítě, ve které je i počítač s iTunes. Synchronizace se defaultně rozběhne vždy, když je iPhone připojen na nabíječku. Nebo se dá ručně spustit z iTunes (klasicky tlačítkem "Synchronizovat") nebo z iPhonu (Nastavení/Obecné/Wi-Fi synchronizace s iTunes/Synchronizovat).
Na rozdíl od dřívějška synchronizace probíhá na pozadí a s iPhonem je možné během synchronizace normálně pracovat. Projeví se pouze otáčející se ikonou na horním stavovém řádku displeje.
Synchronizovat přes Wi-Fi nejde uzamčený iPhone (to je ostatně stejné, jako kdyby byl připojený kabelem).

čtvrtek 13. října 2011

Přechod z MobileMe na iCloud

Současně s uvedením iOS verze 5 spustil Apple bezplatnou službu iCloud.com a začal nutit uživatele placené služby MobileMe, aby se do iCloudu přesunuli. Bohužel iCloud neposkytuje stejné služby, co MobileMe. Něco umí sice líp, něco má navíc, ale pár věcí schází.

Co zůstane:

Základem je to, co bylo v MobileMe asi nejužitečnější - automatická synchronizace kontaktů, kalendářů a záložek v prohlížeči mezi více zařízeními - stolními počítači s Mac OS X, iPhony, iPody, iPady a MS Windows s Outlookem.
E-mail také zůstane (naštěstí včetně adresy s @me.com), byť www rozhraní bylo oproti konkurenčním službám (především Gmailu) hodně pomalé.
Další užitečná funkce Back to My Mac je také zachována. Pro ty, co ji nepoužívají - nejde o zálohování počítače, jak by se mohlo zdát z názvu, ale o bezpečné vzdálené připojení přes Internet např. z notebooku na domácí počítač. Mezi počítači se vytvoří šifrované spojení a přes něj je pak možné spustit vzdálenou plochu nebo si připojit disky. Šikovné je, že domácí počítač nemusí být stále zapnutý. Back to My Mac umí i probuzení (wakeup) uspaného počítače. Pochopitelně musí jít o stroje s Mac OS X.

Co zůstane do půlky roku 2012 a pak se zruší:

Webhosting - vlastní www stránky vytvářené aplikací iWeb. Toho nelituji, iWeb mi přišel na výrobu složitějších stránek nepoužitelný.
iDisk - sdílený disk o velikosti 10GB - také mi nebude chybět, protože přístup na něj byl dost pomalý a nespolehlivý (z Windows až nepoužitelný). Možná to bylo jen v našich zeměpisných šířkách a v USA fungoval, ale třeba Dropbox je výrazně lepší.
Gallery - publikování fotoalb na web z iPhoto fungovalo pěkně, bude mi chybět.

Co přestalo fungovat hned:

Synchronizace některých věcí mezi počítači s Mac OS X, především:

  • konfigurací e-mailového klienta včetně účtů, automatických podpisů a pravidel pro automatické zpracování pošty
  • keychainu - databáze hesel, certifikátů apod.
  • položek v Docku
Toho je škoda, pro synchronizaci konfigurace notebooku a stolního počítače se to hodilo.

Odkazy:

Všechno v upgradu


Včera večer vypustil Apple verzi iOSu 5.0 a celý svět, včetně mě, začal aktualizovat iVěci. Podle očekávání zřejmě servery Applu nápor nezvládaly a ne všechno prošlo hladce - třeba mně skončil telefon ve stavu "cihla" a setrval v něm dvě hodiny. Konkrétně se objevila tato chyba:



Podle "Dalších informací" jsem měl zkontrolovat připojení na Internet a zkusit to znovu... zkoušel jsem to tak po deseti minutách, než to konečně prošlo a iPhone se zase dostal do použitelného stavu.
Neztratil jsem žádná data a považuji to za zanedbatelný trabl vzhledem k tomu, co všechno se měnilo:

  • upgrade Mac OS X Lion na verzi 10.7.2
  • upgrade iTunes na verzi 10.5
  • upgrade iPhonu na iOS 5.0
  • upgrade iPadu na iOS 5.0
  • upgrade Apple TV
  • převedení ze služby MobileMe na službu iCloud včetně migrace dat
  • upgrade velkého počtu aplikací iPhonu na nové verze kompatibilní s iOS 5
  • upgrade aplikace iPhoto
Jsem smířený i s tím, že se dnes odpoledne nemohu dostat do své pošty na MobileMe a webová stránka iCloud.com mi místo toho ukazuje chybovou hlášku:


Mimochodem - krásně graficky sladěnou s podobnou hláškou na iPhonu.

pátek 23. září 2011

iPhone - Automatická stahování

V nastavení iPhonu se dá zapnout zajímavá věc - automatická stahování zakoupených aplikací a knih.


Co to znamená v praxi?
Pokud má člověk dvě iZařízení (nebo více) a na jednom z nich si z AppStoru nainstaluje aplikaci, nainstaluje se automaticky i na druhém. Např. si nainstalujete večer hru Nuts! na iPad a ráno ji najdete i na iPhonu, který zatím ležel "vypnutý" na stole ve vedlejší místnosti.
Stejně to funguje i s knihami, ale bohužel jen s těmi, které se přes iBooks koupí. Když se kniha do iBooks nahrajete jiným způsobem (třeba stažením z webu), tak se v iBooks na druhém iZařízení neobjeví. Škoda.
Automatická stahování jsem měl nějakou dobu zapnuté, ale teď to ruším. Mezi iPadem a iPhonem to není moc praktické. Aplikace psané pro iPhone většinou na iPadu nepotřebuji. Často také určitá aplikace existuje v provedení pro iPhone i pro iPad. Pak se objeví na iPadu dvakrát, jednu z nich je třeba smazat a přitom někdy nejdou od sebe rozeznat ani podle jména, ani podle ikony.

čtvrtek 22. září 2011

Nuts! - veverka v iPhonu

Pěkně provedená jednoduchá hra - vlastně jediným úkolem je šikovně řídit veverku tak, aby se při svém běhu po stromě nahoru vyhnula všem větvím. Cestou může ještě sbírat mince, za které se pak dá koupit víc životů apod.
Hra je zdarma, protože autoři spoléhají na hráče, kteří se nespokojí jen s mincemi nasbíranými a investují skutečné.
Ovládání spočívá v naklánění telefonu do stran. Budete-li hrát v drncavém dopravním prostředku, veverka daleko nedoběhne.
Podle Game centra hru hraje přes milion třista tisíc lidí a tomu nejlepšímu vyběhla veverka na 163km vysoký strom. Neuvěřitelné.


Hru je možné stáhnut zde.

pátek 16. září 2011

Staré diskety

Zkusil jsem přečíst v Mac OS X Lion diskety, které jsem si nahrál na počítači Macintosh před cca 20 lety. Půjčil jsem si starou externí USB disketovou mechaniku, připojil k notebooku a zasunul disketu.

Výsledek?

  • Mac OS X Lion je stále schopný přečíst diskety naformátované na Macintoshi Classic v roce 1991. Bez problémů zobrazí černobílé ikony souborů z té doby. Ve srovnání se současnými ikonami Mac OS X mi připadají krásně zřetelné.
  • Aplikace pochopitelně nejdou spustit, ale většina dat jde stále nějakým programem otevřít.
  • Přečíst šly diskety 3.5 palce, HD. Starší diskety DD ne - ale to může být problém mechaniky.
Škoda, že po načtení třech disket mechanika přestala fungovat.

středa 3. srpna 2011

Editace .plist souborů

Soubory s příponou .plist používají aplikace pod Mac OS X pro uložení svého nastavení. V případě nouze se dá ruční editací takového souboru vnutit aplikaci nastavení, které není možné naklikat oficiální cestou přes menu "Předvolby". Také je možné neuváženou změnou .plist souboru dohnat aplikaci k tomu, že se zhroutí a člověk přijde o spoustu práce.. ale to už je každého věc :)

K editaci souboru .plist je potřeba nainstalovat vývojové prostředí Xcode. Ve Snow Leopardovi a starších verzích Mac OS X se pak k editaci použije aplikace "Property List Editor", v Lionu pak přímo aplikace "Xcode". Stačí pravým tlačítkem kliknout na soubor a vybrat aplikaci.

Bohužel Xcode se dá sice doinstalovat zdarma z instalačního DVD nebo z App Storu, ale je velké několik GB, což je v praxi někdy problém.

Mac OS X Lion a neviditelné adresáře

Zkusili jste se v Lionu proklikat ve Finderu ke své složce "Library"?
A také jste ji nenašli?
Tak zde je návod, jak ji zviditelnit:

  • otevřít si aplikaci Terminal
  • z příkazové řádky napsat "chflags nohidden Library"
A ve Finderu se v tu chvíli objeví složka "Knihovna".

Česká lokalizace Mac OS X mě občas pěkně překvapí. Ale vím, že to mohlo být horší...

čtvrtek 21. července 2011

Máme novou verzi aplikace, ale nedoporučujeme ji používat!

V AppStoru se objevil update Pixelmatoru s roztomilým komentářem:
Zřejmě nová verze pro nový Mac OS X Lion, která se ale nepovedla. A mechanismus AppStoru neumožňuje autorovi aplikace vadnou verzi stáhnout nebo rychle aktualizovat, musí se čekat, až nová verze projde schvalovacím mechanismem Applu. Naštěstí se aspoň dá změnit popis aplikace.
Chápu, ale neubráním se úsměvu.

středa 20. července 2011

Mocha VNC


Mocha VNC je jeden z VNC klientů pro iPhone a iPad. Resp. první, který jsem si nainstaloval a vyzkoušel.

Bez problémů se s ním dá připojit na Macintosh. V lokální síti není nutné znát IP adresu počítače - najde ho přes Bonjour. Uspaný počítač umí probudit (Wake Up).

Zdarma je k mání Lite verze, která má některá omezení:
  • do konfigurace jde uložit max. šest počítačů
  • neumí simulovat kliknutí pravým tlačítkem myši
  • neumí simulovat tlačítka, co nejsou na klávesnici iPhonu: Ctrl, Alt, Command, funkční tlačítka
Největší problém je ale s klávesnicí. Je-li na Macu nastavena česká klávesnice, píšete na klávesnici iPhonu jako na nepopsané anglické. Je prohozené "Y" a "Z", místo číslic se objeví písmena s diakritikou atd. Prostě psát text přes Mocha VNC Lite nejde. V preferencích je sice možné vybrat z národních (neanglických) klávesnic, ale česká mezi nimi není. A bohužel nevím, zda je to v plné verzi lepší nebo ne. Mocha VNC Lite je výborný VNC klient pro případ, že se potřebujete příležitostně připojit vzdáleně na svůj Mac, zkontrolovat v jakém je stavu, zapnout/shodit aplikaci, restartovat ho. Pro práci na dálku ale bohužel ne, především kvůli problému s klávesnicí.

neděle 10. července 2011

Opravdu "nevtíravá" reklama firmy IGNUM

"IGNUM - doména xyz.cz byla zaregistrována jedním z našich zákazníků a zatím nebyla uvedena do provozu."
Už jste tento nápis viděli? A kolikrát? Několikrát denně jako já? Tak máte smůlu, protože jste připojeni k Internetu přes providera, který má zřejmě s firmou Ignum smlouvu a podstrkává "nenápadně" její reklamu svým zákazníkům.

Jak to funguje:
  • kliknete na odkaz na www stránce
  • v odkazu je uvedené doménové jméno www serveru, na kterém stránka je
  • váš počítač pošle dotaz DNS serveru 
  • v dotazu uvede doménové jméno a požádá o IP adresu serveru
Někdy se stane, že DNS server IP adresu nenajde. Nejčastěji proto, protože v doménovém jméně je překlep. Třeba "seznam.cy" místo "seznam.cz". V tom případě by měl odpovědět "IP adresa neexistuje" a www prohlížeč by to měl uživateli sdělit.
Ovšem - proč toho nevyužít pro reklamu? Co kdyby DNS server jednoduše vrátil IP adresu serveru firmy IGNUM, která se živí registrací domén a webhostingem. Uživatel se tak dostane na její stránky a co kdyby ho napadlo, že by si doménu, která ještě neexistuje, u firmy Ignum zaregistroval? Stačí, když o to firma Ignum požádá provozovatele DNS serveru, což bývá váš poskytovatel připojení k Internetu. 
Někdo by řekl: O co jde, stejně by se objevila stránka s chybovým hlášením, tak se u něj objeví ještě reklama navíc.
Jenže ta stránka se neobjevuje jen u domén, které neexistují. Objeví se i v případě, že DNS server má nějaké vlastní problémy, kvůli kterým není schopen IP adresu zjistit. A vy pak vidíte perly typu "Doména apple.com/google.com/facebook.com byla zaregistrována jedním z našich zákazníků." Ta firma Ignum je dobrá, že? Jaké má úžasné zákazníky.


Dnes se mi dokonce stránka firmy Ignum objevila v iTunes místo AppStoru....

Ano, leze mi to na nervy už dlouho. Napsal jsem jak svému providerovi, tak helpdesku firmy Ignum. Odpovědi - od providera žádná, od Ignum dopis ve smyslu "to co popisujete není náš problém, nastavte si dobře IP adresu DNS serveru".... Tak si aspoň o tom napíšu na blogu....

iTerm 2

Skvělý emulátor terminálu pro Mac OS X iTerm dosáhl na konci roku 2009 verze 1.0 a zdálo se, že tím jeho vývoj skončil. Ale není tomu tak. Objevil se projekt iTerm 2, který z původního iTermu vychází.
Vylepšení je celá řada, z nich jsem zatím hlavně ocenil:

  • Instant Replay - v každém emulátoru terminálu se pomocí scrollbaru můžete vracet k tomu, co jste napsali. To je ale k ničemu u celoobrazovkových aplikací typu vim, top nebo mutt. iTerm 2 ale umí přehrát historii po obrazovkách. Stačí v menu View vybrat Step Back in Time a stroj času se rozběhne.
  • Umí si zapamatovat otevřená okna a jejich rozmístění na obrazovce a po spuštění vše obnovit.
  • Kromě tabů umí rozdělit okno na panely.
  • Pamatuje si historii příkazu Paste
  • Konfigurace profilů je výrazně jednodušší (zmizely Bookmarks....)
  • A po instalaci plně převezme konfiguraci původního iTermu

úterý 7. června 2011

iPhone - seznam zakoupených aplikací

V aplikaci AppStore se objevilo v Updates nové podmenu - seznam všech aplikací, které jsem si když z AppStoru stáhnul. V dalším podmenu rozdělený na dva seznamy - všechny aplikace a aplikace, které nejsou nainstalované na tomto telefonu.
Konečně - tahle funkce mi hodně chyběla.

Licence na programy z Mac App Store

Co může uživatel Macintoshe udělat s programy, které si koupí přes Mac App Store (tj. obchod s aplikacemi pro Mac OS X)?
Podle smluvních podmínek je možné:

  • jde-li o soukromou osobu a nekomerční použití
    • jednou zakoupený program nainstalovat na všechny počítače, které vlastní (tj. typicky na stolní domácí počítač a současně na notebook, případně na notebooky dětí...)
  • jde-li o firmu nebo školu
    • jednu licenci použít pro instalaci programu na všech počítačích, které používá jeden a ten samý člověk (tj. pracovní stolní počítač a pracovní notebook)
    • jednu licenci použít pro instalaci jen na jednom počítači, pokud ho používá více uživatelů (typicky stroj v počítačové učebně)
Osobně mi to přijde jako rozumná a přijatelná licenční politika. Navíc se bude vztahovat také na Mac OS X Lion, který se bude prodávat právě jen přes App Store.

Novinkou je "In App" neboli možnost kupovat si něco přes Mac App Store přímo z aplikací. V případe In App se jednou zakoupená a stažená věc nedá stáhnout znovu na jiném počítači (byť pro stejnou aplikaci) nebo znovu po přeinstalování počítače. To vypadá jako nepochopitelné omezení, ale v podmínkách je jako příklad uvedena jako aplikace akční hra a jako "In App" zakoupená věc zásobníky nábojů navíc - pak už je to celkem logické.

A nakonec mě zaujala věta v odstavci o App Store (tj. obchodu s aplikacemi pro iOS): "Budete moci ukládat Produkty App Store až z pěti různých Účtů v jednom okamžiku na kompatibilní Zařízení iOS." Z toho vyplývá, že by mohlo jít mít legálně na iPhonu nainstalované aplikace až pěti různých lidí - to budu muset vyzkoušet.

Poznámka - vyzkoušel jsem, na jednom iPhonu jde kombinovat aplikace zakoupené různými lidmi.

úterý 31. května 2011

Mobile Sharing Dock od Vodafone

Mobile Sharing Dock
Mobilní operátoři nabízí pro připojení k Internetu USB modemy. Jsou to šikovná zařízení pro připojení notebooku nebo stolního počítače k Internetu. Ale jak je využít k připojení více počítačů najednou nebo zařízení, které USB port vůbec nemá?
Jedna možnost je vysdílet Internet z počítače, ke kterému je USB modem připojený. To má ale podstatnou nevýhodu - počítač musí stále běžet, jinak Internet není.
Vodafone má nyní ve své nabídce šikovnou krabičku Mobile Sharing Dock. Prezentuje ji jako krabičku, do které stačí zasunout USB modem a která vysdílí připojení k Internetu pro více počítačů přes WiFi a to bez jakéhokoliv nastavování.

Jak to v praxi funguje?

  • koupíte si Mobile Sharing Dock a USB modem
  • do docku zasunete USB modem, připojíte mu napájení a zapnete ho
  • za chvíli se objeví WiFi síť, do které si můžete připojit počítač. Jméno sítě a heslo najdete vytištěné na samolepce na spodku docku.
  • při prvním pokusu o přístup na nějakou www stránku se místo ní objeví formulář, přes který zadáte PIN od SIM karty a pak už připojení k Internetu funguje tak jak má. PIN se zadá jen po prvním zapnutí, dock si ho už pamatuje.


Zadání PIN


Co ještě to umí?

Mobile Sharing Dock toho ale umí výrazně víc. Je to v podstatě normální malý domácí router/firewall. Kromě WiFi má i ethernetový konektor - můžete k němu připojit počítač i kabelem (nebo víc počítačů přes switch). Přes webové rozhraní ho můžete bohatě konfigurovat - změnit SSID WiFi sítě, heslo, šifrování (defaultně používá WPA), má jednoduchý firewall.
Mělo by být možné k němu přes USB připojit kromě modemu i pevný disk, který umí vysdílet.
Pro případ problémů má resetovací tlačítko, kterým je možné se vrátit k základní konfiguraci (a heslu vytištěnému na samolepce).

Možnosti využití

Jste koupí tohoto zařízení uvázáni na Vodafone?

Ne. Do kombinace Vodafone Mobile Sharing Dock a Vodafone USB modem jde zasunout SIM karta od O2 a zařízení si s tím poradí - po drobné změně nastavení (a PINu) se připojí k Internetu přes síť O2. Vodafone sice prodává zařízení dotované spolu s datovým tarifem na určitou dobu, ale po uplynutí této doby je možné vyměnit SIM a připojit se přes jiného operátora. Nebo - podle podmínek Vodafonu - je možné přestat používat jeho služby dřív a doplatit celou cenu zařízení.

Závěr

Mobile Sharing Dock se dá použít pro připojení více počítačů k Internetu přes mobilní síť najednou. Zařízení samotné má malou spotřebu, nepotřebuje prakticky konfiguraci ani údržbu. Jelikož se další zařízení připojují přes Ethernet nebo přes WiFi, nemusí být na nich žádné ovladače.
Výhodou Docku také je to, že ho nemusíte mít přímo u počítače, ale můžete ho dát na jakékoliv místo v dosahu WiFi, kde je dobrý 3G signál (třeba na půdu).

sobota 28. května 2011

Vodafone Mobile Connect flash K3765 a Mac OS X

Vodafone má v nabídce připojení k Internetu přes 3G prostřednictvím USB modemu Vodafone Mobile Connect flash K3765. Vyzkoušel jsem ho s Mac OS X.
Vše potřebné pro instalaci má modem v sobě. Po zasunutí do USB portu se totiž v počítači objeví další disk a na něm instalačka. Nepotřebujete žádné instalační CD, nic stahovat z Internetu, pohoda.
Nainstalovaný program "Vodafone Mobile Broadband" se spouští při startu systému. V horní liště se usadí ikona, přes kterou je možné se rychle připojit/odpojit od Internetu a přečíst nebo poslat SMS.
Program přehledně ukazuje stav připojení k síti a množství přenesených dat, umí číst a posílat SMS.
V Praze, kde je 3G pokrytí, jsem naměřil 4Mb download a 3,5Mb upload - docela dobré hodnoty.
Celkově jsem byl tímto zařízením příjemně překvapen. Pod Mac OS X funguje naprosto bez problémů a obslužný program je dokonce lokalizovaný do češtiny. Velmi praktické je, že ovladače a instalačky má modem přímo v sobě, takže pro instalaci nepotřebujete kromě modemu už nic dalšího. I když vlastně to není úplně pravda - musíte si pamatovat PIN k SIM kartě. Což u Vodafonu, který dává defaultně na všechny SIMky PIN 1234, není zas takový problém.


pátek 6. května 2011

iPhone při upgradu skončil v restore modu

Poslední upgrade iOSu v iPhonu nedopadl dobře. iTunes ohlásily chybu, odkázaly mě na stránku http://support.apple.com/kb/TS1275 a telefon zůstal v restore modu.
Už mě to jednou potkalo (viz zde), ale tentokrát byla příčina problému jednodušší - málo volného místa na disku počítače. Stačilo vysypat koš, spustit znovu iTunes, připojit telefon a pustit restore. Telefon pak sice skončil v továrním nastavení, ale stačilo ho obnovit ze zálohy a sesynchronizovat.

úterý 12. dubna 2011

iPhoto podivnosti

Každý program obsahuje chybu. Každou opravou chyby se počet chyb v programu o jednu chybu zvýší.
Stará programátorská pravda, která se vztahuje i na jinak výborný program iPhoto. U verze 11 jsem narazil na dvě podivnosti:

Přehrání alba funkcí Slideshow

Funkce Slideshow mi některá alba přehrává pozpátku. Po delším laborování jsem přišel na to, že se to týká alb, kde ve kterých jsem ručně měnil pořadí fotek, tedy řazená "Manual". Když fotky seřadím podle názvu, data apod., přehrávají se odpředu.
Jediná pomoc - před spuštěním Slideshow označit kliknutím první fotku v albu...

Při vytvoření samostatné Slideshow se změní jméno alba

Tato funkce vezme album a vytvoří z něj slideshow ve formátu videosouboru - čili v podobě přehratelné na každém počítači.
Ale - vezmete album, které má v názvu na konci číslo - třeba "Hohe Wand 2011" a necháte iPhoto udělat z něj slideshow. Udělá, ale pojmenuje ho "Hohe Wand 2012" (včetně úvodních titulků).
Je to chyba nebo vlastnost?

neděle 27. března 2011

Sečteno

Letošní sčítání osob jsem se rozhodl vyřídit přes Internet. Moderní digitální komunikace s úřady by měla být rychlá a šetřit papír a tím i naše (nebo čínské?) lesy.
Jak to proběhlo se sčítáním osob?
  • V dopisní schránce (v té kovové, v přízemí na zdi) jsem našel papírek se vzkazem, že sčítací komisař mě navštíví v době, kdy budu na dovolené.
  • Po návratu z dovolené jsem ve schránce hledal další lístek s datem další návštěvy, marně.
  • Dozvěděl jsem se, že si sčítací formuláře mohu vyzvednou na poště. Na které se dozvím z lístku, který mi nechá sčítací komisař ve schránce po druhé neúspěšné návštěvě. Neúspěšná byla, protože jsem nevěděl, kdy ho mám čekat.
  • Další lístek jsem nedostal i zamířil jsem jednou po práci na poštu. Na tu nejbližší, kam mi chodí pošta.
  • Z té mě poslali na poštu hlavní (mohlo mě to napadnout).
  • Hlavní pošta má otevřeno do 19 hodin. Dorazil jsem v 18:07. Přepážka pro sčítání zavírá v 18:00.
  • Další den dostávám formuláře a podepisuji převzetí. I když je chci vyplnit elektronicky, musím si vzít papírové formuláře s vytištěnými kódy. K tomu dostávám další dvě A4 vysvětlivek a velkou obálku - tu vracím. I když mě dodatečně napadá, že obálky určitě vyrobili pro všechny a tu mou nepoužitou stejně po akci dají do sběru.
27. března otvírám www.scitani.cz a pouštím se do elektronického vyplňování:
  • Potřebuji Adobre Reader verze 9 nebo vyšší. Dosud mi spokojeně sloužila verze 8. Začínám tedy upgradem na poslední verzi - stahuje se 80MB instalátor a obsazuje skoro půl giga na disku.
  • Adobe Reader mě upozorňuje, že vyplněný formulář budu moci jen odeslat, ale nebudu ho moci uložit na disk a schovat si ho. Dobře.
  • Sčítací list osoby prošel bez problémů.
  • Potvrzení o přijetí elektronického podání formuláře si chci uložit, ale nejde to, Adobe Reader prostě možnost uložení nenabídne. Dělám si aspoň screenshot.

  • Bytový list narazil - chybí mi číslo domu, pořadové číslo budovy a sčítací obvod. Mám doplnit údaje z formuláře, ty tam ale nemám. Bez těch údajů nejde formulář odeslat.
  • Pomoc jsem našel na webu v odpovědích na často pokládané otázky.
Když to shrnu:
  • odesláním přes Internet jsem papír neušetřil žádný
  • čas prakticky také ne - nejvíc času zabralo shánění formulářů s kódy
  • technicky odeslání přes Internet fungovalo dobře, občas něco prostě nefunguje, ale podpora (FAQ) na webu funguje
Škoda, že nebylo možné vyzvednout si formuláře přes Internet pomocí osobního certifikátu.

neděle 27. února 2011

Jak připojit síťový disk z domény

Drobnost, kterou ale možná nevíte, nepoužíváte-li Windows běžně.

Připojit ve Windows 7 síťový disk je jednoduché. Otevře se "Computer", klikne na "Map network drive" a zadá se jméno serveru a sdíleného disku.

Funguje to pěkně, je-li server i váš počítač zapojený do jedné Windows domény. Pokud se ale chcete připojit k firemnímu serveru v doméně z domácího počítače, který v doméně zapojený není, nastane problém. Windows se zeptají na login a heslo, ale nedají vám (zdánlivě) šanci napsat někam i jméno domény. Řešení - do políčka pro login napsat i doménu ve formě "doména/login".

Příklad:
  • server "server.domena.cz" a sdílený disk "data"
  • windows doména "domena.cz"



Otevřít "Computer" a kliknout na "Map network drive"


Zadat jméno serveru a sdílený disk a zaškrtnou "Connect using different credentials" (tím se myslí použít jiné login a heslo, než kterým se hlásíte ke svému domácímu počítači).

V následujícím dialogu zadat své login a heslo do Windows domény, ale před login ještě napsat jméno domény a oddělit lomítkem.

neděle 9. ledna 2011

VLC pro iPhone odstraněno z AppStoru

A je to tady. Skvělý přehrávač VLC byl stažen z Apple App Storu. Kdo si ho nestačil zdarma nahrát do 7. ledna 2010, ten má zdá se smůlu.
Příčinou je nesoulad licence, pod kterou je VLC šířený, s podmínkami AppStoru (viz podrobněji zde).
Celý problém rozvířil a do "zdárného" konce dotáhl jeden člověk - Rémi Denis-Courmont, který je jedním z přispěvatelů projektu VLC, ale současně také zaměstnancem Nokie, firmy, které Apple v poslední době nepříjemně konkuruje v oblasti chytrých mobilních telefonů.
:-(

sobota 8. ledna 2011

Nejčtenější články v roce 2010

Přehled nejčtenějších článků blogu za rok 2010:

  1. Napodobenina iPhone z Číny - problematika napodobenin iPhonu je jednoznačně aktuální záležitost. Od podezřele levných nabídek "originálů" na Internetu po diskuse na fórech typu "Dostal jsem k vánocům iPhone z Číny, co je na 90% stejný jako originál. Jak do něj dostanu nějaké aplikace?"
  2. Nastavení datového přenosu u iPhone a T-Mobile - řadu lidí, co si koupí iPhone z druhé ruky nebo bez vhodného datového paušálu, to zřejmě trápí.
  3. Čtečka mobilních čárových kódů pro iPhone - pomalu se objevují kolem nás, na reklamách a v novinách... Dnes už existuje víc aplikací než popsaná v článku
  4. Digitální podpis od České pošty - o digitální podpis a elektronickou komunikaci s úřady se zjevně zajímá čím dál víc lidí
  5. Výměna disku v iMac 24 - vyměnit disk v tenkém iMacu je téměř dobrodružství, ale dá se to provést i doma, nejen v servisu

pátek 7. ledna 2011

Mac OS X a Case-sensitive filesystem

Mac OS X při formátování disku nabídne šest možných souborových systému:

  • Mac OS Extended (Journaled)
  • Mac OS Extended
  • Mac OS Extended (Case-sensitive, Journaled)
  • Mac OS Extended (Case-sensitive)
  • MS-DOS (FAT)
  • ExFAT
Pro systémový disk Mac OS X je možné použít jen první čtyři.
Systém sám si při instalaci naformátuje bez ptaní disk jako "Mac OS Extended (Journaled)". Time Machine si též bez ptaní přeformátuje externí zálohovací disk jako "Mac OS Extened (Case-sensitive, Journaled)".
Nový vlastník Macintoshe s předinstalovaným systémem ani běžný uživatel, který si systém z nějakého důvodu reinstaluje, tedy s touto nabídkou nepřijde do styku a nemusí nad ní přemýšlet. Nicméně já jsem při instalaci přemýšlel a naformátoval systémový disk jako "Case-sensitive, Journaled". Nevím proč, snad z jakési sympatie k Unixu, který je přirozeně case-sensitive, na rozdíl od MS-DOSu a Windows.

Praktické zkušenosti: 

Ze začátku žádné problémy, všechno fungovalo. 
První, kdy jsem narazil, bylo zprovoznění služby Steam pro Mac. Aplikace nechtěla běžet. Z diskusních fór bylo zřejmé, že jde o známý problém, který se dá obejít tak, že se udělá obraz disku velký pár giga, naformátuje se "bez case-sensitive", přimontuje jako další disk a Steam se nainstaluje na něj. Pak stačí udělat ještě to a to a to a funguje to.... Budiž, na pracovním notebooku herní systém nepotřebuju a jen na otestování to nestojí za práci s tím spojenou.
Další problém se objevil včera při spuštění AppStoru pro Mac OS X. Polovina z aplikací, které jsem si z něj zkusil nainstalovat, se nedala spustit.

Rozhodl jsem se proto změnit typ souborového systému, což vyžaduje přeinstalování systému. To je u Mac OS X hračka. Necháte proběhnout zálohu Time Machine, pustíte instalátor Mac OS X (na začátku s odskokem do Disk Utility a přeformátováním disku), obnovíte data z Time Machine a počítač je ve stejném stavu jako byl.
Ovšem ukázalo se, že pokud zazálohujete case-sensitive disk na Time Machine a poté chcete data obnovit na "case-insensitive" disk, může mít Time Machine problémy a při celkové obnově se zasekne. Obnova po jednotlivých adresářích jde, ale občasnými dialogovými okny, která upozorňují na možné problémy a není to hladká nekomplikovaná záležitost...

Závěr: souborový systém Mac OS Extened Case-sensitive na systémový disk už ne!