pátek 7. ledna 2011

Mac OS X a Case-sensitive filesystem

Mac OS X při formátování disku nabídne šest možných souborových systému:

  • Mac OS Extended (Journaled)
  • Mac OS Extended
  • Mac OS Extended (Case-sensitive, Journaled)
  • Mac OS Extended (Case-sensitive)
  • MS-DOS (FAT)
  • ExFAT
Pro systémový disk Mac OS X je možné použít jen první čtyři.
Systém sám si při instalaci naformátuje bez ptaní disk jako "Mac OS Extended (Journaled)". Time Machine si též bez ptaní přeformátuje externí zálohovací disk jako "Mac OS Extened (Case-sensitive, Journaled)".
Nový vlastník Macintoshe s předinstalovaným systémem ani běžný uživatel, který si systém z nějakého důvodu reinstaluje, tedy s touto nabídkou nepřijde do styku a nemusí nad ní přemýšlet. Nicméně já jsem při instalaci přemýšlel a naformátoval systémový disk jako "Case-sensitive, Journaled". Nevím proč, snad z jakési sympatie k Unixu, který je přirozeně case-sensitive, na rozdíl od MS-DOSu a Windows.

Praktické zkušenosti: 

Ze začátku žádné problémy, všechno fungovalo. 
První, kdy jsem narazil, bylo zprovoznění služby Steam pro Mac. Aplikace nechtěla běžet. Z diskusních fór bylo zřejmé, že jde o známý problém, který se dá obejít tak, že se udělá obraz disku velký pár giga, naformátuje se "bez case-sensitive", přimontuje jako další disk a Steam se nainstaluje na něj. Pak stačí udělat ještě to a to a to a funguje to.... Budiž, na pracovním notebooku herní systém nepotřebuju a jen na otestování to nestojí za práci s tím spojenou.
Další problém se objevil včera při spuštění AppStoru pro Mac OS X. Polovina z aplikací, které jsem si z něj zkusil nainstalovat, se nedala spustit.

Rozhodl jsem se proto změnit typ souborového systému, což vyžaduje přeinstalování systému. To je u Mac OS X hračka. Necháte proběhnout zálohu Time Machine, pustíte instalátor Mac OS X (na začátku s odskokem do Disk Utility a přeformátováním disku), obnovíte data z Time Machine a počítač je ve stejném stavu jako byl.
Ovšem ukázalo se, že pokud zazálohujete case-sensitive disk na Time Machine a poté chcete data obnovit na "case-insensitive" disk, může mít Time Machine problémy a při celkové obnově se zasekne. Obnova po jednotlivých adresářích jde, ale občasnými dialogovými okny, která upozorňují na možné problémy a není to hladká nekomplikovaná záležitost...

Závěr: souborový systém Mac OS Extened Case-sensitive na systémový disk už ne!

Žádné komentáře: