pátek 5. listopadu 2010

Apple přestane vyrábět Xserve

Apple ohlásil konec výroby Xserve - serveru v plochém provedení provedení pro montáž do racku a výšce 1U. Poslední den, kdy bude možné si ho objednat, bude 31. leden 2011.

V našich krajích nebyl Xserve nikdy příliš rozšířený. Důvodem byl podle mě hlavně jeden velký handicap - pokud vím, žádný z tuzemských prodejců neposkytoval rozumný servis se zaručenou dobou opravy, který je u této kategorie serverů běžný. Na serverech tohoto typu se provozují služby, které musí běžet nonstop a bez výpadků - např. hostování www serverů, mail servery apod.
Typický server této kategorie se proto prodává se zárukou na 3 roky zahrnující servis NBD - tj. se zárukou opravy jakékoliv poruchy druhý pracovní den. I kdyby to mělo znamenat, že servisák vymění celý server za nový. A to je jen základ. Samozřejmě je možné si připlatit a dokoupit si lepší. V USA je tato servisní podpora pro Apple produkty dostupná, u nás ne.

Když přidám to, že server od Applu je výrazně dražší než všemi parametry srovnatelný server jiného výrobce (a v této kategorii myslím srovnatelnými po stránce technických parametrů, výkonu, provedení a spolehlivosti), nemá běžný člověk nebo firma důvod si Xserve kupovat. Jedině v případě, že potřebuje právě to čím je vyjímečný a to software, které na něm běží a které nespustíte na jiném hardwaru - Mac OS X v provedení server a soft, který obsahuje.

Apple doporučuje svým zákazníkům místo Xserve použít buď Mac Pro (pro ty co potřebují výpočetní výkon - už teď je Mac Pro výkonnější než Xserve) nebo Mac mini v provedení server (běží na něm stejný software jako na Xserve, ale je malý a tichý s minimální spotřebou).

Z hlediska správce sítě velké firmy, která provozuje velký počet serverů, bude ale stroj typu Xserve v nabídce Applu chybět. Plně by ho ale nahradilo to, kdyby Apple licenčně umožnil provozovat Mac OS X server jako virtuální stroj pod VMware. Třeba k tomu jednou dojde.

Žádné komentáře: