Přechod mého iPhone na nový revoluční iOS7 nebyl hladký. Celkem mě stál asi šest hodin práce a data z telefonu za dva týdny.
Po zkušenostech s bezproblémovými upgrady předchozích verzí jsem se do upgradu na sedmičku pustil hned, jakmile byla dostupná. Instalaci nové verze jsem provedl přímo z telefonu, bez asistence iTunes. Proběhlo to dobře - telefon ji stáhnul, nainstaloval, restartnul se a po restartu naběhl iOS7 se všemi původními aplikacemi, jejich daty a konfigurací. Upgradnul jsem pár aplikací, které už měly nové verze přímo uzpůsobené pro iOS7, připojil přes USB k počítači a pustil synchronizaci s iTunes. Přitom se telefon automaticky zazálohoval (a na počítači se přepsala poslední záloha z iOS6 novou verzí - pořízenou už pod iOS7).
První dojmy ze sedmičky: Problémy s orientací (grafické rozhraní vypadá hodně jinak, ovládací prvky jsou méně výrazné a tam, kde dříve bylo tlačítko, je často jen text, takže drobné nejasnosti na co se vlastně dá "tapnout"), problémy s čitelností - systémové písmo je tenčí a hůře čitelné, hlavně pozdě v noci a při unavených očích - takže jsem zabrousil do nabídky systému pro špatně vidící uživatele a trochu si to došteloval podle svého). Celkově spíš negativní, ale - půjde to s tím.
Problém: Druhý den přestalo pracovat Safari. Po jeho spuštění se objevila prázdná bílá obrazovka a telefon nereagoval na žádné dotyky displeje. Naštěstí šlo Safari Home tlačítkem ukončit a vrátit se do systému. Vše ostatní fungovalo. Pokud některá z aplikací měla vlastní vestavěný prohlížeč, tak ten fungoval a na www stránky se dalo dostat. Vypadalo to na zásek samotného Safari. Bohužel s tím nešlo nic dělat - aplikace šla ukončit (přes dvakrát Home tlačítko a odhození okna aplikace nahoru), ale po opětovném spuštění se chovala stejně. Vypnutí / zapnutí telefonu také nepomáhalo. A Safari samotné je důležitá aplikace, bez které se dalo obejít, ale špatně - proto jsem se odhodlal do resetu nastavení telefonu (Nastavení / Obecné / Obnovit / Obnovit všechna nastavení). Telefon se ujistil, že to opravdu chci udělat. Pak si vyžádal vypnutí funkce "Hledat iPhone", něco udělal a restartoval se.
Velký problém: Po restartu po obnovení nastavení se telefon zaseknul na začátku bootu systému a nenaběhl vůbec. Resetem se dal boot spustit znovu, ale zasekával se opakovaně na stejném místě. Dal jsem mu na boot i čtyři hodiny času, ale nepomohlo to.
Šlo by to se ztrátou dat: Přes iTunes se mi podařilo telefon obnovit s iOS7 = iTunes do něj nahrály znovu iOS7 a aktivovaly ho - měl jsem tedy funkční telefon a to ve stavu, jako bych ho právě vybalil z krabice. Nahrál jsem do něj z iTunes zazálohovaná data - nahrála se, telefon se restartoval - a při bootu se zaseknul - sice viditelně na jiném místě, ale zaseknul. Závěr - mohl bych mít funkční telefon, ale musel bych znovu všechno nastavit (to by nebyl problém) a přišel bych o všechna data na něm (a to by mi už vadilo hodně).
Jen pro info - většinu kroků, které zde popisuji, jsem zkoušel zopakovat, někdy i vícekrát. Nešlo tedy o náhodný jev.
Strýček Google radí: Našel jsem info o tom, že k zaseknutí při bootu může dojít v souvislosti se zapnutou funkcí "Hledat iPhone"- pokud se do sedmičky nahrají ze zálohy data ze šestky, ve kterých je v nastavení tato funkce zapnutá. Sice to úplně podle popisu není můj problém, nicméně další plán je - vrátit na telefon iOS6, obnovit data z poslední zálohy provedené pod touto verzí, vypnout "Hledat iPhone" a (možná) se pustit do upgradu znovu.
Mezihra: Zvažuji další možnost - začít znovu s iOS7 od podlahy (neboli bez dat a nastavení) a pár věcí, které by mi chyběly, vytáhnout ze zálohy telefonu v iTunes. Existují přeci nějaké aplikace, které se dokážou v zálohách pohrabat a vytahat z nich archiv SMS, data nainstalovaných aplikací apod. Po cca hodinovém hraní a testování jsem v obraze. Aplikací je několik, od free až po placené, od extrahujících surová data (typicky databázové soubory - pohrab se v nich jak umíš) až po inteligentní, které z nich data převedou do rozumného formátu. Ale - nenašel jsem žádnou, která by si poradila se zašifrovanou zálohou a současně byla pro Mac OS X. Přitom nešlo o to, že bych neznal heslo od zálohy...
Downgrade na šestku: Ruční stažení souboru s firmwarem z vygoogleného zdroje na apple.com, obnova telefonu s tímto firmwarem přes iTunes - hladké. Měl jsem ale velké štěstí, že jsem to neodkládal na další den - protože další den Apple downgrade na iOS6 zakázal.
Zálohy, zálohy: Dalším plánovaným krokem byla obnova dat ze zálohy. Teprve v tuhle chvíli jsem zjistil, že zálohu z doby iOS6 už na stolním počítači nemám - že ji iTunes už přepsaly zálohou ze sedmičky (viz výše). Přesvědčit se, že iTunes opravdu schovávají jen jednu poslední zálohu, mi zabralo dost času - zjistit, kde fyzicky na disku zálohy jsou (než začnete googlit, podívejte se na nastavení iTunes, kartu Předvolby zařízení, klikněte na některou ze seznamu záloh pravým tlačítkem a hle - je tam "Zobrazit ve Finderu"). Dále v adresáři dekódovat kterému zařízení která záloha patří - pokud máte (nebo měli jste) více iZařízení, uvidíte v adresáři se zálohami několik adresářů se jmény ze směsi písmen a číslic - nic lidsky čitelného. Co je co se dá odhadovat jen podle data změny a pořadí.
Cesta do minulosti: Zazálohoval jsem stávající adresář se zálohami někam do bezpečí a začal vracet jeho obsah pomocí Time Machine na starší verze. Nebyl jsem si přesně jist, kdy jsem vlastně upgrade na iOS7 dělal a kdy asi tak jsem předtím synchronizoval a zálohoval telefon, takže jsem obnovu z Time Machine musel udělat několikrát. Zálohy dat telefonu (a jeho předchůdců) dávají dohromady 28GB dat. Každá záloha sestává z 36 tisíc malých souborů se 40 znakovým jménem z hexa znaků, takže obnova dat z externího disku trvala nějakou dobu - dost dlouhou dobu... Nakonec jsem zjistil, že poslední záloha z verze iOS6 dostupná strojem času je ze dne před odjezdem na dovolenou - takže pokud to dobře dopadne, přijdu o data za cca dvanáct dní. Hm, která z nich mě budou nejvíc mrzet? Asi údaje z GPS aplikace MotionX, která data nikam "do Cloudu" nesynchronizuje - nasbírané waypointy a záznamy tras (o tu nejdůležitější jsem nakonec nepřišel díky publikaci na Facebooku).
Šťastný konec? Měl jsem tedy "čistý" telefon s iOS6. Obnovil jsem ze zálohy data - restartnul se, naběhl - hurá. Synchronizací jsem obnovil aplikace, hudbu, video... nahrávalo se také pekelně dlouho. Pak vypnutí funkce "Hledat iPhone" a po chvíli váhání další upgrade na iOS7, restart - a funguje to. Už pár dní. Pak ještě zazálohování do iTunes, okamžité ruční spuštění zálohování Time Machine a užívání sedmičky.
Závěr: Čím se spustil prvotní problém - zaseknutí Safari - netuším. A doufám, že se to nestane znovu. Jen díky Googlu vím, že nejsem sám, kdo tento problém měl. Mohu dalším postiženým pomoci radou? Nemohu, protože Apple mezitím zablokoval downgrade ze sedmičky na šestku (přesněji řečeno - do iPhone5 povolil instalovat jen iOS7, ne žádné starší verze).
Celá akce mi připomíná dny užívání Windows a laborování s nimi stejným stylem při jejich problémech - což je něco, co jsem před pár lety opustil a doufal, že budu dělat už jen v práci. Na iPhonu a na Applu se mi líbila jejich strategie - nepustit ven nedodělanou věc. Raději něco, co nemá všechny myslitelné funkce, ale ty, které má, umí pořádně a bezchybně. A nepadá to, nezasekává, nehavaruje. Z iOS7 mi bohužel zůstal nepříjemný dojem, že se výše popsaným pravidlem už neřídí.
1 komentář:
Já třeba na iOS 7 rád vzpomíánám. Měl jsem ho tehdy na svém iPhone 4S a ten systém prostě vypadal nádherně. A hlavně vše okamžitě fungovalo. Teď nedávno jsem si koupil nový iPhone 13 z https://www.f-mobil.cz/mobilni-telefony__os_apple-ios a upřímně řečeno, ten nový iOS se mi ani zdaleka tolik nelíbí. Je ale pravda, že co se funkcí týče, tak je mnohem dál.
Okomentovat