středa 8. února 2012

S iVěcí v Londýně

Chystáte se na delší dobu do Londýna a rádi byste měli i tam iPhone / iPad s připojením k Internetu ne za šílené roamingové poplatky, ale za rozumný paušál? Není nic jednoduššího.
Hned na letišti je možné si koupit SIM kartu místního operátora Three.co.uk. Jednoduše, v automatu. Za jednorázový poplatek 15 liber získáte mikro SIM kartu s připojením k Internetu na měsíc bez omezení množství přenesených dat. A k tomu jako prémii 300 minut hovoru a 3000 SMS. Stačí SIMku vyloupnout z obalu, zasunout do telefonu a vše funguje. Žádná aktivace, pohoda. 3G pokrytí Londýna je velmi dobré. V centru je pochopitelně zatížená, ale v okrajových částech města je možné bez problémů telefonovat přes VoIP nebo Skype.

A kde jsou ty skryté háčky?

  • Jde o tarif určený pro telefon. Připojení k Internetu je opravdu bez omezení množstní přenesených dat, jen pokud máte SIM v telefonu. Když ji dáte do iPadu, přestane po dvou dnech připojení k Internetu fungovat a dostanete se jen na www stránku s upozorněním, že pro tablet nebo USB modem jste si měli pořídit jiný tarif. A tarify pro tablety už omezení množství přenesených dat (FUP) mají. Nicméně stačí SIM přehodit do telefonu a Internet se zase rozběhne. A tablet se dá připojit přes telefon a tethering.
  • Volné minuty a SMS jsou pochopitelně jen na místní hovory. Na volání do Čech je nevyužijete. Nedá se ale s nimi dovolat ani na čísla začínající 08, což jsou třeba informace. Do Čech ale můžete volat po dobití karty kreditem. Ceny jsou stejné, jako kdybyste volali ze SIM českého operátora - kolem 10Kč/min, prostě "eurotarif".
  • SIM jde dobíjet platební kartou, ale musí to být platební karta vydaná ve Velké Británii. Kromě toho se ale dá dobíjet i kupóny koupenými v obchodě.
  • Kartu je nutné dobít minimálně jednou za půl roku částkou minimálně 11 liber, jinak ji operátor zablokuje.
V Londýně nemusíte mít strach, že byste byli s iPhone u ucha nápadní a stali se lákavým cílem kapsářů. iPhone tu má totiž asi každý druhý člověk. 

Žádné komentáře: